Búcsúk

Engeszteljünk önmagunkért és elhunyt szeretteinkért!

 

 

 

Mit jelent a búcsú?

A búcsú Isten színe előtt a már megbocsátott bűnökért járó, ideigtartó büntetések elengedése, melyet a keresztény hívő, aki megfelelően fölkészült és teljesítette a kiszabott föltételeket, elnyer önmaga vagy a megholtak számára az Egyház segítségével, amely mint a megváltás szolgálója Krisztus és a szentek elégtételt nyújtó érdemeinek kincstárát hivatalosan kezeli és abban részesít. (Vö. KEK 1471-1479.1498)

 

„A búcsú részleges vagy teljes, attól függően, hogy a bűnökért járó ideigtartó büntetéstől részlegesen vagy teljesen szabadít-e meg.”(KEK 1471)

A teljes búcsú elnyeréséhez minden esetben szükséges az aznapi áldozás, és előtte - szükség esetén - a szentgyónás. Ezt a továbbiakban nem is jelezzük.

 

Hogyan nyerhetek búcsút önmagam ill. elhunytjaim számára?

  1. Az irgalmasság rendkívüli szentévében (2015.11.08.-2016.12.20.) jubileumi teljes búcsút nyerhetnek (önmaguk számára):

    1. Mindazok a hívek, akik megtérésük vágyának jeleként elzarándokolnak a szentévi kapukhoz, melyeket a székesegyházakban vagy a megyéspüspök által meghatározott más templomokban nyitnak meg, illetve akik a négy nagy római bazilika valamelyikébe zarándokolnak, szentgyónásukat elvégezték és szentmisén vesznek részt, továbbá elmondják a Hiszekegyet és imádkoznak a pápáért és a pápa szándékára;
    2. Akik idősek, betegek és többnyire nem tudják elhagyni a lakásukat, elnyerik a teljes búcsút, ha megáldoznak, vagy ha a tömegtájékoztatási eszközök révén kapcsolódnak be a szentmisébe és a közös imádságba;
    3. Akik börtönben vannak, még ha megérdemelten is, elnyerhetik a búcsút a börtön kápolnájában, ha van ilyen, vagy valahányszor átlépik a saját börtöncellájuk kapuját és imádságban a Mennyei Atyához fordulnak, mert Isten irgalma átalakíthatja szívüket.

     

  2. November első napjaiban (elhunytjainknak):

    1. Templom-látogatással:
      Mindenszentek napján déltől kezdve halottak napja éjfélig teljes búcsút nyerhetnek mindazok, akik templomot vagy kápolnát látogatnak meg és ott Hiszekegyet, Miatyánkot imádkoznak a halottakért és imádkoznak a Szentatya szándékára. A teljes búcsú elnyerésésének feltétele (mint minden más esetben), hogy a hívő a kegyelem állapotában legyen (szükség esetén előtte gyónjon) és aznap áldozzék. A búcsú elnyerhető a következő vasárnap (november 8-án) is.
    2. Temető-látogatással (urnatemető is):
      „Az a hivő, aki a temetőt buzgó lélekkel meglátogatja, és legalább gondolatban a halottakért imádkozik, búcsút nyerhet kizárólag a tisztítótűzben szenvedőkért, mégpedig november elsején déltől november nyolcadikán estig minden nap teljes búcsút, az év többi napján részleges búcsút.” A pápa szándékára legalább egy Miatyánkot és egy Üdvözlégyet kell felajánlani.

     

  3. Egész évben (önmagunknak):

    1. Szentírás-olvasással:
      „Részleges búcsút nyerhet az a hivő, aki a Szentírást Isten szavának kijáró tisztelettel és lelkiolvasmányként olvassa. Teljes búcsúban részesülhet, ha ezt legalább fél órán át teszi.”
    2. Keresztúti ájtatossággal:

      „Azok a hívek, akik keresztúti ájtatosságot végeznck, teljes búcsút nyerhetnek.

      A keresztúti ájtatossággal fölelevenedik azoknak a fájdalmaknak emléke, amelyeket az isteni Megváltó szenvedett útközben Pilátus udvarától, ahol halálra ítélték, a Kálvária hegyéig, ahol üdvösségünkért meghalt a kereszten.

      A teljes búcsú elnyeréséhez szükséges feltételek:

      1. A keresztúti ájtatosságot szabályosan felállított keresztút állpomásai előtt kell végezni.
      2. Általános szokás szerint 14 olvasmányt szoktak felolvasni, egy-egy könyörgést csatolva hozzájuk. Az ájtatosság elvélgzééshe azonban elegendő az Úr Jézus szenveddéséről és haláláról való áhitatos elmélkedés, akár csak általában is. Nem kell tehát minden állomás titkáról külön-külön elmélkedni.
      3. A keresztútat járni kell, egyik állomástól a másikig. Az ájtatosság közös végzésénél, ha az összes jelenlevők mozgása nehézségbe ütközik, elegendő, ha legalább az ájtatosság vezetője járja a keresztútat, a többiek a helyükön maradnak.
      4. Az akadályozottak ugyanazt a búcsút elnyerhetik, ha az Úr Jézus szenvedéséről és haláláról leglább fél órán át olvasnak és elmélklednek.”
    3. Rózsafüzér imádsággal:

      „Teljes búcsút nyerhet a hivő, aki a rózsafüzért a templomban, nyilvános kápolnában, vagy a családban, szerzetesi közösségben, jámbor társulatban mondja el. Részleges búcsút nyerhet más körülmények között.

      A teljes búcsú elnyeréséhez szükséges:

      1. Egy rózsafüzérnek (5 tized) egyfolytában való elmondása.
      2. A szóbeli imát titkokról való elmélkedésnek kell kísérnie.
      3. A közös imánál a titkokat is be kell mondani a bevált helyi szokás szerint. A magánimánál elég, ha a szóbeli imához titkokról szóló elmélkedést fűznek.”
    4. Szentségimádással:
      Azok a hívek, akik felkeresik az Oltáriszentséget, és szentségimádást végeznek, részleges búcsút nyerhetnek. Ha a szentségimádás legalább fél óráig tart, teljes búcsúban részesülhetnek.
    5. További lehetőségek búcsúk elnyerésére:
      A katolikus.hu oldalon!