Az Egyház hét szentsége

Az Újszövetség szentségeit Krisztus alapította. A hét szentség a keresztény élet minden fontos pillanatát és állomását érinti: a szentségek a keresztények hitéletéhez megadják a születést és a növekedést, a gyógyítást és a küldetést. A szentségek tehát egymásra épülnek a következők szerint:

  • A keresztény beavatás szentségei: Keresztség, Bérmálás, Oltáriszentség.
  • A gyógyulás szentségei: Bűnbánat, Betegek kenete.
  • A küldetés és közösségi szolgálat szentségei: Egyházi rend, Házasság.

Keresztség

A szent keresztség az egész keresztény élet alapja, a lelki élet ajtaja (vitae spiritualis ianua) és kapu a többi szentségekhez. A keresztség által megszabadulunk a bűntől, és mint Isten fiai születünk újjá, Krisztus tagjai leszünk, beletestesülünk az Egyházba és részeseivé válunk az Egyház küldetésének.” (KEK 1213)

 

Szeretném megkereszteltetni a gyermekemet. Mi a teendőm?

Keresse fel a lakhely szerint illetékes plébániát, és érdeklődjön!

Ha hozzánk tartozik (vagy hozzánk jár szentmisére): jöjjön el a plébániai irodába (irodaidőben) vagy forduljon papjainkhoz (szentmisék után)! A keresztséget a szülőknek (nem a nagyszülőknek vagy más hozzátartozónak) kell kérniük. A keresztelésre jelentkezéskor kérjük hozza el a gyermek születési anyakönyvi kivonatát!

 

Ki lehet keresztszülő?

A keresztszülő feladata, hogy a gyermeket segítse a katolikus hit megismerésében és gyakorlásában. Keresztszülő ezért csak olyan személy lehet, aki maga is meg van keresztelve, római katolikus, és gyakorolja vallását.

 

Hogyan válasszak gyermekemnek keresztnevet, illetve védőszentet?

Sokan találomra, naptárból, filmekből, stb. választanak nevet gyermeküknek. A keresztény szülők a magyar föld szentjei közül, vagy a Bibliában szereplő nevek közül szoktak választani. Így a felnövekvő gyermek példaképre, lelki barátra és égi pártfogóra lelhet védőszentjében.

Íme néhány magyar hazánk szentjei közül:

Nők: Ágnes, Erzsébet, Gertrúd, Gizella, Hedvig, Ilona, Jolán, Kinga, Margit, Piroska, Sára, ...

Férfiak: Adalbert, Anasztáz, Gellért, Imre, István, János, László, Márton, Mór, Özséb, Pelbárt, Tódor, Vilmos, Zoltán, ...

A Világegyházban és a Bibliában pedig még nagyon sok név van!

Ajánlott weboldalak:

Diós István: A szentek élete. (Magyarországiak és külföldiek)

Fekete Antal: Keresztneveink, védőszentjeink.

Bérmálás

A bérmálás tökéletesíti a keresztségi kegyelmet. Az a szentség, melyet a Szentlélek azért ajándékoz, hogy mélyebben meggyökereztessen az istengyermekségben, erősebben beletestesítsen Krisztusba, erősebb kötelékkel kössön az Egyházhoz. Rajta keresztül szorosabban kötődhetünk az Egyház küldetéséhez, s támogat abban, hogy a keresztény hitről tanúságot tegyünk szóval, melyet tettek követnek.

Oltáriszentség

Az Oltáriszentség vagy Eucharisztia befejezi a keresztény beavatást. Ez az Egyház életének szíve és csúcspontja, mert benne Krisztus Egyházát és annak minden tagját társítja a dicséret és hálaadás áldozatához, melyet Ő egyszer s mindenkorra fölajánlott Atyjának a kereszten. Az Oltáriszentség ünneplése mindig magában foglalja: Isten Igéjének hirdetését, a hálaadást az Atyaistennek minden jótéteményéért, a kenyér és a bor átváltoztatását és a részesedést a liturgikus lakomában az Úr teste és vére vétele által.

Bűnbocsánat

Jézus Krisztus által rendelt szentség a keresztség után elkövetett bűnök eltörlésére. A bűnbánat szentsége a bűnbánó bűnös három cselekedetéből és a pap föloldozásából szövődik. A bűnbánó cselekedetei: bánat, gyónás, vagyis a bűnök föltárása a pap előtt, az elhatározás a jóvátételre és a jóvátétel elvégzése. Aki el akarja nyerni a kiengesztelődést Istennel és az Egyházzal, minden súlyos bűnét meg kell vallania a pap előtt, melyeket még nem gyónt meg, s melyekre gondos lelkiismeretvizsgálat után emlékszik. A bocsánatos bűnök meggyónása nem kötelező, de az Egyház által nagyon ajánlott.

Betegek kenete

Beteg van köztetek? Hívassa el az Egyház szolgálattevőit, és azok imádkozzanak fölötte, s kenjék meg olajjal az Úr nevében!” (Jak 5,14)

 

Általa a beteg a Szentlélek kegyelmét kapja, amely az egész embert segíti és tökéletesíti: megerősíti az Istenbe vetett bizalomban, erőt ad a kísértések ellen. A szent kenet fölvételére alkalmas idő elérkezett, amikor a hívő betegség vagy öregség miatt a halálveszély közelébe kerül. Valahányszor egy keresztény ember súlyosan megbetegedik, fölveheti a szent kenetet, illetve megismételheti, ha állapota súlyosbodik.

 

Betegek ellátása plébániánkon

Plébániánkon számos idős, beteg ember él. Velük a következő módokon törődünk:

„Elsőpéntekes betegek”

Ők plébániánk hívei, akik korábban hozzánk jártak, de betegségük, vagy idős koruk miatt már nem tudnak eljönni szentmisére.

Őket havonta, általában elsőpénteken felkeressük otthonukban, együtt imádkozunk velük és megáldoztatjuk őket, illetve rendszeresen elvégezhetik szentgyónásukat, értesülnek a plébánia életének híreiről, kicsit beszélgetünk.

Ha szomszédságunkban vagy ismerőseink között van olyan személy, aki már nem tud misére járni, szóljunk bátran, hogy hozzájuk is eljuthasson Jézus a szentségekben, hogy „belőle testi és lelki erőt kapjanak”.

Sürgősségi betegellátás

Ha valaki hirtelen rosszul lesz, és sürgős lelkipásztori ellátásra van szüksége (szent útravaló, betegek kenete), akkor a plébánia telefonszámát /(+36 1) 209-22-24 / lehet hívni, illetve a Budapesti Katolikus Kórházlelkészség éjjel-nappal elérhető ügyeletét: (+36 1) 213-9620.

Egyházi rend

Az egyházi rend az a szentség, mely által a Krisztustól Apostolaira bízott küldetés teljesítése folytatódik az Egyházban az idők végezetéig: tehát az apostoli szolgálat szentsége. Három fokozata van: a püspökség, az áldozópapság és a diakonátus. A szolgálati papság lényegében különbözik a hívők általános papságától, amiatt, hogy szent hatalmat ad a hívők szolgálatára. A fölszentelt szolgák Isten népe szolgálatát a tanítás (a tanítás feladata), az istentisztelet (liturgikus feladat) és a lelkipásztori irányítás (irányítás feladata ) által végzik.

Házasság

„A házassági szövetséget, mellyel egy férfi és egy nő az élet és a szeretet bensőséges közösségét alkotja egymással, a Teremtő alapította és saját törvényekkel látta el. Természete szerint a házastársak javára és a gyermek nemzésére és nevelésére van rendelve. A házasság szentsége Krisztus és az Egyház egységét jelzi.”

 

Szeretnék az Önök templomában egyházi esküvőre jelentkezni. Mi a teendőm?

Gratulálunk a nagyszerű döntéshez! Szeretnénk segítséget nyújtani az életre szóló elköteleződés megpecsételéséhez.

A legfontosabb tudnivalók:

  • Lényeges, hogy időben jelentkezzetek! Nemcsak a szükséges iratok (pl. keresztlevél) beszerzésére kell gondolni, hanem arra is, hogy részt tudjatok venni a szükséges felkészítésen („jegyeskurzus”). A javasolt időtáv: a tervezett esküvő előtt fél évvel (de legkésőbb 3 hónappal). Jelentkezés a plébániai irodán az ügyeleti időben.
  • A szükséges iratokról l. alább!

 

Mind a ketten római katolikusok vagyunk. Milyen iratokat kell beszereznünk?

  • Friss (a tervezett esküvőhöz képest három hónapnál nem régebbi) keresztlevelet. Ezt azon a plébánián lehet beszerezni, ahol a keresztelés történt.
  • „Házassági elbocsátó”. Erre akkor van szükség, ha sem a mennyasszony, sem a vőlegény nem a mi területünkön (illetve: nem az eskető plébánia területén) lakik. (Plébániánk területi beosztását itt találja. )
  • Jegyesoktatási igazolás

 

Vőlegényem/mennyasszonyom református (evangélikus stb.) vallású. Milyen feltételekkel köthetünk templomi házasságot?

  • A nem katolikus félnek nyilatkoznia kell arról, hogy meg van keresztelve és korábban nem kötött sem polgári, sem egyházi házasságot; valamint tudomásul veszi leendő házastársának a születendő gyermekek katolikus nevelésére vonatkozó kötelezettségét.
  • Az esetleges további teendőkről, tudnivalókról tájékozodjanak a plébániahivatalban, lehetőség szerint valamelyik atyánál!

 

Vőlegényem/mennyasszonyom nincs megkeresztelve. Milyen feltételekkel köthetünk templomi házasságot?

  • Egy elvi lehetőség: ő is megkeresztelkedik. Ehhez persze szükséges, hogy meglegyen benne a nyitottság, az érdeklődés a krisztusi hit és életmód iránt (és ne pusztán leendő házastársa miatt akarjon keresztelkedni). Felnőttek esetében azonban a keresztségre (és elsőáldozásra) való felkészülés általában hosszabb folyamat. Amennyiben a közeljövőben szeretnének házasságot kötni, ez a megoldás nem valószínű, hogy járható út.
  • A másik megoldás: A főpásztortól a megfelelő engedély beszerzése („fölmentés valláskülönbség alól” /disparitas cultus/). Ezt a jegyesek kérésére a plébános intézi. Az átfutási időre is gondolni kell! Természetesen ilyen esetben is lehetőség van a szentségek (keresztség, elsőáldozás) fölvételének utólagos (a házasságkötés utáni) pótlására.

 

„Házassági elbocsátó”-ra van szükségem. Hogyan tudom beszerezni?

Keresse fel a lakóhelye szerint illetékes plébániát (ha a mi területünkön lakik: minket) hivatali időben! A kiállításához szükséges iratokról (pl. keresztlevél) ott kaphat tájékoztatást. Esetleg érdemes előtte telefonon egyeztetni.

 

Párommal nem volt templomi esküvőnk, de most szeretnénk házasságunkat egyházilag is rendezni. Mi a teendő?

Forduljon bizalommal papjainkhoz, és ők személyes találkozás keretében segítenek a megoldás megtalálásában!

 

< Vissza